Czym jest recykling pojazdów?

Większość kierowców wie o korzyściach, jakie wiążą się z oddaniem samochodu na zezłomowanie, mało kto jednak jest w stanie wyjaśnić, co dokładnie dzieje się z autem w czasie recyklingu. W trakcie tego procesu osiągane są dwa cele: zabezpiecza się szkodliwe substancje z wnętrza pojazdu, a także przekazuje maksymalną ilość materiałów i podzespołów do ponownego wykorzystania czy przetworzenia. W ten sposób chronimy środowisko przed zanieczyszczeniem i nie pozwalamy, by elementy nadające się do ponownego użytku zostały zmarnowane.

Wstępna ocena

Pierwszy etap to oszacowanie stanu auta i jego części. Sprawdzamy, czy podzespoły mogą zostać wymontowane i wykorzystane ponownie jako części zamienne. Warto koniecznie pamiętać, że polskie prawo nie zezwala właścicielowi samochodu na samodzielne wyjmowanie podzespołów – legalnie może to zrobić jedynie firma profesjonalnie zajmująca się kasacją.

Groźne dla zdrowia podzespoły i substancje

Najpierw z auta usuwany jest akumulator oraz poduszki powietrzne – oba elementy mogą stwarzać zagrożenie. Akumulator zostaje umieszczony w specjalnie wyznaczonym miejscu, dzięki czemu zapobiegamy wyciekowi kwasu akumulatorowego.

Następnie przechodzimy do usunięcia z pojazdu szkodliwych dla środowiska płynów: paliwa, płynów chłodniczych, oleju napędowego, a także płynów do spryskiwaczy itp. Wszystko po to, by zapobiec ewentualnemu wyciekowi chemikaliów. Ponieważ mówimy tu o kontakcie z substancjami żrącymi i trującymi, wszystkie czynności są przeprowadzane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi. Płyny zostają następnie zutylizowane w bezpieczny dla środowiska sposób, auto natomiast przechodzi proces osuszania przeprowadzany przez odpowiednie maszyny.

wraki aut

Powtórne wykorzystanie części i surowców

Kolejnym krokiem jest wyjęcie podzespołów, które mogą zostać wykorzystane ponownie jako części zastępcze. To nie tylko elementy układu napędowego, ale także na przykład oświetlenie czy części karoserii. Czasami niewiele potrzeba, by podzespoły czy chociażby opony mogły zostać wykorzystane ponownie na rynku: części poddawane są regeneracji, a guma – bieżnikowaniu.

Na koniec pozostaje rozłożenie reszty pojazdy na elementy, które można przekazać do powtórnego przetworzenia. Mowa więc o tworzywach sztucznych, szkle, miedzi, aluminium itp. Elementy trafiają do zakładów przetwórczych i hut, gdzie zostaną przetopione i wykorzystane w produkcji. W ten sposób wszystko, co tylko dało się odzyskać z auta zyskuje drugie życie, zamiast rdzewieć na podwórku czy wysypisku śmieci.

Podsumowując, recykling samochodów to szansa na wykorzystanie części auta ponownie – czy będą to podzespoły wymagające niewielkiej naprawy, czy szklane bądź aluminiowe elementy nadające się do przetopienia. Profesjonalna kasacja dba także o to, by szkodliwe substancje nie przedostały się do gleby czy wody, a cały proces przeprowadza z użyciem profesjonalnego sprzętu i przy zachowaniu wszystkich względów bezpieczeństwa. Proces jest czasochłonny i wymaga ogromnej wiedzy, jednak pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego.

Znajdź nas łatwo

Zachęcamy do kontaktu poprzez nasz formularz kontaktowy. Odpowiemy na każde Państwa pytania.

  • ADRES

    ul. Fabryczna 1, 59-225 Chojnów

  • TELEFON

    tel. 512 923 979
    tel. 667 522 607 - Części używane

  • EMAIL

    info@zlom-cars.pl
    info@auta-ruta.pl

Formularz kontaktowy